Godziny otwarcia: muzeum NIECZYNNE (remont)

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Twarde jak heban – codzienność afrykańskich kobiet

8 listopada w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa pod tyt. „Twarde jak heban – codzienność afrykańskich kobiet”.

Obrazy namalowane przez Togolijczyka Anaina Allaha oraz batiki z Togo i Ghany przedstawiają bardzo trudne życie kobiet w Afryce.

W Afryce życie zaczyna się o wschodzie słońca i kończy się zachodem. Każdy dzień to inna przygoda szukania Boga i człowieka – pisze w swojej książce „Matko Afryki” s. Dolores Zok SSpS. Ale tą codzienną, bardzo trudną przygodę można określić w dwóch prostych słowach: ciężka praca. Kobiety w Afryce pracują od świtu do nocy: zajmują się domem, opiekują dziećmi, pracują z mężem na polu, aby było z czego nakarmić rodzinę, zbierają drewno na opał, przygotowują posiłki, sprzedają plony na targu. To kobiety dźwigają wielkie ciężary na głowie i małe dzieci na plecach.

Dalej s. Dolores Zok SSpS pisze o kobiecie afrykańskiej: Zawsze zabiegana matka, tak mało myśli o sobie, ale często o innych. Wie, że jej zadaniem jest zajmowanie się dziećmi, domem, rodziną, mężem, małym ogródkiem i jeszcze kontakt z przyjaciółmi. Ciągle coś nowego i stale nie ma czasu, by pomyśleć o sobie. Jednak nie brakuje uśmiechu na jej twarzy, pomimo zapracowania ma siłę, by wstać wcześnie rano, by zaczynać od nowa szary zwyczajny dzień, a jednak tak inny od poprzedniego.

Zwiedzający będą mogli nabyć obrazy oraz batiki w sklepiku muzeum, a uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przekazane na rzecz misji w Afryce.

Z wystawą „Twarde jak heban – codzienność afrykańskich kobiet”, pochodzącą w całości ze zbiorów Muzeum w Pieniężnie, będzie można zapoznać się do końca stycznia 2018 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, a całość przygotowała s. Hanna Lellek SSpS.

Serdecznie zapraszamy!

s. Hanna Lellek SSpS