Godziny otwarcia: muzeum NIECZYNNE (remont)

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Wystawa szopek bożonarodzenowych

Od 6 grudnia w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oglądać można wystawę zatytułowaną „Boże Narodzenie na świecie. Szopki z krajów pozaeuropejskich”.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów z Pieniężna.

Prezentowane przedmioty stanowią oryginalne wytwory sztuki ludowej, które zostały zebrane z terenu Ameryki Południowej (Argentyna, Boliwia, Ekwador, Paragwaj) oraz Afryki (Angola, Botswana, Dem. Republika Kongo, Ghana, Kenia, Togo, Madagaskar, RPA, Zambia).

Zapoznając się z treścią wystawy mamy szansę spojrzeć na scenę Bożego Narodzenia ? jak i szerzej, na obraz całego chrześcijaństwa ? z odmiennego, nieeuropocentrycznego punktu widzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza dziś, gdy temat odmienności i tolerancji w stosunku do ?innego, obcego? pozostaje nad wyraz aktualny. Dodatkowo obiekty przekazują wiedzę na temat tradycyjnych strojów oraz wyobrażeń w poszczególnych częściach świata.

Wystawa będzie czynna do 2 lutego 2018 roku. Zapraszamy!

(fot. Katarzyna Dżurko-Piasecka, za: www.facebook.com/MuzeumKulturyLudowejwWegorzewie)