Godziny otwarcia: Pon.-Sob.: 8-17; Niedz. i święta: 11-17

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka

30 stycznia 2018 roku, w 100. rocznicę urodzin o. Mariana Żelazka SVD w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa pt. „Przełam bariery”.

Autorami zdjęć są Klara Góral, Jan Miklaś, Anna T. Pietraszek, Lalit Rao i Magdalena M. Stawarska. Niezwykłe i wstrząsające fotografie zostały wzbogacone eksponatami z Indii, pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Księży Werbistów w Pieniężnie.

Otwarcie wystawy zbiegło się z rozpoczynającą się w Pieniężnie XXIII Kapitułą Prowincjalną werbistów w Polsce. Zaproszonych gości przywitał dyrektor Muzeum, o. Wiesław Dudar SVD, który raz jeszcze przybliżył zabranym wybitną postać o. Mariana Żelazka. Kilka słów do zgromadzonych skierowali: s. Dolores Zok SSpS. Przełożona Prowincjalna Sióstr Służebnic Ducha Świętego oraz o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. Oni też, wraz z o. Andrzejem Danilewiczem, Sekretarzem ds. Misji Polskiej Prowincji, dokonali przecięcia wstęgi.

Ekspozycja „Przełam bariery” przedstawia życie i działalność o. Mariana Żelazka, urodzonego 30 stycznia 1918 roku w Palędziu pod Poznaniem. Przed wybuchem II wojny światowej Marian Żelazek wstąpił do Seminarium Księży Werbistów. W czasie wojny 5 lat spędził w obozach koncentracyjnych. Po wyzwoleniu skończył studia teologiczne w Rzymie i przyjął święcenia kapłańskie. W 1950 roku wyjechał na misje do Indii i tam zasłynął jako Ojciec Trędowatych.

Przez ponad 56 lat o. Żelazek pracował wśród najbiedniejszych z biednych zaradzając ich podstawowym potrzebom, budując szpitale, kościoły, szkoły czy też fabrykę powrozów, która zapewniła im pracę. W wiosce dla trędowatych założył pompy wodne, aby każda rodzina miała tak niezbędna do życia wodę. Z jego inicjatywy powstała także Kuchnia Miłościerdzia, by każdy głodny znalazł do zjedzenia przynajmniej garść ryżu. Ostatnim jego dziełem było Centrum Duchowości. Zmarł w opinii świętości 30 kwietnia 2006 roku w Indiach.

Z wystawą „Przełam bariery” będzie można zapoznać się do 4 marca 2018 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, a całość przygotowała s. Hanna Lellek SSpS.

s. Hanna Lellek SSpS

Więcej fotografii z uroczystości otwarcia