Godziny otwarcia: muzeum NIECZYNNE (remont)

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Finał konkursu „Gdy myślę misje” – podsumowanie

26 maja 2018 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbył się finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego „Gdy myślę misje…” W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć.”

Konkurs, który był upamiętnieniem 100. rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka SVD, cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Na tegoroczną edycje konkursu nadesłano 955 prac plastycznych oraz 104 prace literackie z ponad 100 miejscowości.

Na rozpoczęcie uroczystości finałowej o. Wiesław Dudar SVD, Dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie oraz główny organizator konkursu, przywitał uczestników zachęcając do wspólnej modlitwy i zabawy.

Mszy św. przewodniczył o. Jacek Wojcieszko SVD, Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego w Pieniężnie. Uczestnicy modlili się za dzieci świata i ich matki w dniu ich święta. W homilii o. Jacek nawiązał do słów o. Mariana Żelazka o dobroci, do której czynienia też zachęcał.

Oprawą muzyczną liturgii zajął się , jak co roku, zespół „Świąteczna Kapela” z Dobrego Miasta, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Dobrym Mieście byli odpowiedzialni za służbę liturgiczną i dary ofiarne. Przed zakończeniem Mszy św. dzieci wraz z opiekunami mogli poznać tegorocznych neoprezbiterów i dowiedzieć się, gdzie wyjadą do pracy misyjnej.

Po Mszy św. aktorzy z Teatru Franciszka z Katowic przedstawili widowisko pt. „Przypowieści o dobroci”. Była to prapremiera tego spektaklu. Następnie młodzi uczestnicy spotkania, tradycyjnie już podzielni na grupy kontynentalne, wzięli udział w zajęciach warsztatowych. W ich skład wchodziły warsztaty plastyczne, przeprowadzone przez Siostry Służebnice Ducha Świętego, taneczno-muzyczne, które przeprowadzili aktorzy Teatru Franciszka, nauki gry na bębnach pod kierunkiem Joanny i Łukasza Kućków oraz spotkanie z o. Andrzejem Danilewiczem SVD na temat Szkoły Beatrix założonej przez o. Żelazka.

O godz. 15.00 nastąpiło ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu i nagrodzono laureatów. Posiadacze dodatkowego „szczęśliwego losu” mogli cieszyć się wygranymi misyjnymi upominkami. W Muzeum Misyjno-Etnograficznym można też było obejrzeć wystawę złożoną z prac plastycznych dzieci i młodzieży biorących udział w tegorocznym konkursie, zaś kościele seminaryjnym można było zapoznać się z wystawą pt. „O. Marian Żelazek SVD – Ojciec Trędowatych”.

Jak co roku, na zakończenie spotkania wysłane zostały pozdrowienia do dzieci świata, a w niebo wzniosły się setki kolorowych balonów. Wszystkim gorąco dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu tego spotkania, a młodym uczestnikom oraz ich rodzicom i opiekunom za przybycie i udział w programie. Do zobaczenia za rok!