Godziny otwarcia: muzeum NIECZYNNE (remont)

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

„Fizjonomia milczenia” w Ostródzie

Od 16 listopada w Muzeum w Ostródzie prezentowna jest wystawa zatytułowana „Fizjonomia milczenia. Krajobraz w sztuce Liao ci Fu”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna.

Liao Ci Fu jest 73-letnim tajwańskim artystą, przedstawicielem malarstwa shan shui.

Na ekspozycję w ostródzkim muzeum składa się kilkadziesiąt obrazów pana Liao mających formę zwojów, malowanych przede wszystkim tuszem. Wystawa niewątpliwie jest okazją do wzbogacenia i pogłębienia spojrzenia na naturę oczyma kultury azjatyckiej.

Liao Ci Fu urodził się w mieście Nantou na Tajwanie. W 1968 roku rozpoczął studia malarskie u boku jednego z najwybitniejszych artystów Tajwanu, profesora Huang Jei Bi. W 1996 roku otworzył własną szkołę w Shilin w Tajpej. W 2007 roku został nauczycielem w Narodowym Centrum Sztuki w Tajpej. Od wilu lat jest zwycięzcą licznych konkursów malarskich oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Obrazy Liao Ci Fu z pewnością wpisują się w kanon sztuki, w której na pierwszy plan wysuwa się natura. Artysta jest doskonałym, współczesnym obserwatorem absolutu, wieczności i piękna.

Chińskie malarstwo krajobrazów shan (góra) shui (woda) bierze swój początek u zmierzchu dynastii Han, w IV wieku n. e. Rozczarowanie życiem politycznym i społecznym, któremu towarzyszył upadek dynastii Han, wojny i anarchia, zmusiły Chińczyków do poszukiwania innego źródła jedności, pokoju i sensu. Tym niewyczerpanym źródłem natchnienia wielu poetów, kompozytorów, malarzy, filozofów była natura.