+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie włączyło się w organizację kolejnej wystawy. Tym razem eksponaty pieniężnieńskiej placówki ubogaciły wystawę zatytułowaną „Rowerem przez Afrykę. Wyprawa Kazimierza Nowaka 1931-1936” udostępnioną w Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez Kazimierza Nowaka podczas wyprawy. Aranżacji dopełnia zbiór afrykańskiej broni, ozdób i przedmiotów codziennego użytku.

Kazimierz Nowak (1897-1937) był podróżnikiem, korespondentem i fotografem. Uważany jest za pioniera polskiego reportażu. W latach 1931-1936, rowerem, pieszo, czółnem, pociągiem, konno i na grzbiecie wielbłąda przemierzył afrykański kontynent z północy na południe i z powrotem, łącznie pokonując prawie 40 tys. km!

Swoją wyprawę przez Czarny Ląd rozpoczął w listopadzie 1931 roku w Trypolisie, 30 kwietnia 1934 r. dotarł na Przylądek Igielny, a wyprawę zakończył w listopadzie 1936 roku w Algierze. Relacje i fotografie z podróży publikował m.in. w Kurierze Poznańskim, Światowidzie, Przewodniku Katolickim.

Doskonałe reportaże i obrazy Afryki są nie tylko bezcennym dokumentem etnograficznym, ale również świadectwem hartu ducha, wrażliwości i niebywałej odwagi w zmaganiach z bezlitosną afrykańską przyrodą.

Wystawę fotografii przygotowano w Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, zaś Muzeum Misyjno-Etnograficzne z Pieniężna udostępniło kolekcję przedmiotów afrykańskich. (za: chojnicemuzeum.pl)