20 maja 2017 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie odbył się finał IV edycji konkursu plastyczno-literacko-filmowego „Gdy myślę misje…”.

W tym roku hasło główne konkursu brzmiało „Prześladowani chrześcijanie. Mogę im pomóc!” Do Pieniężna zjechały indywidualne osoby oraz dzieci i młodzież w zorganizowanych grupach szkolnych.

Na początku spotkania o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie a jednocześcnie główny organizator konkursu, przywitał uczestników i zachęcił do wspólnej modlitwy za prześladowanych chrześcijan. Mszę św. w tej intencji celebrował pochodzący z Togo o. Eric Hounake SVD. Nawiązał w swoim słowie do sytuacji prześladowanych chrześcijan, nakreślił trudną sytuację dzieci i młodzieży oraz zachęcił wszystkich, aby byli świadkami wiary tam gdzie są.final konkursu2017 04

Następnie uczestnicy, wcześniej już podzieleni na grupy kontynentalne, wzięli udział w zajęciach warsztatowych: plastycznych, nauki gry na bębnach oraz nauki tańca i muzyki misyjnej. Realia misyjnego świata przybliżyło spotkanie o. Pawłem Gałłą SVD, misjonarzem na Madagaskarze oraz możliwość obejrzenia filmów o tematyce misyjnej. Udostępniono też wystawę złożoną z prac plastycznych nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu.

Po wspólnym posiłku z kuchni polowej, uczestnicy udali się do parku seminaryjnego, gdzie ogłoszono i nagrodzono laureatów tegorocznego konkursu. Był też czas na „szczęśliwy los” i inne zabawy.

Na zakończenie spotkania, jak co roku, wysłane zostały pozdrowienia do dzieci świata. W niebo uniosły się setki kolorowych balonów.

Przez cały czas spotkania towarzyszyła nam piękna pogoda, nie tylko ta na zewnątrz, ale również ta w sercach młodych ludzi. Wszystkim dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu i przygotowaniu tego spotkania, a młodym uczestnikom za przybycie.  Do zobaczenia za rok!

s. Hanna Lellek SSpS

Zobacz galerię fotografii