Wystawa w naszym muzeum została przygotowana z eksponatów przywiezionych z różnych zakątków świata, z różnych kultur: z Afryki, z Azji i z Ameryki Południowej. Wszystkie muzealia nawiązują do tematyki Bożego Narodzenia.

Są to figurki rzeźbione w drewnie (jasnym i ciemnym), płaskorzeźby pokazujące szopkę betlejemską lub jakiś jej element, obrazy (większe i mniejsze), wycinanki i kartki świąteczne. Na szczególną uwagę zasługują np. postacie wykonane z gałganków (szopka z Ghany), szopka umieszczona w łupinie orzecha kokosowego z Madagaskaru, albo nietypowe zademonstrowanie piękna rozumianego przez rzeźbiarzy Republiki Południowej Afryki. Warto też zainteresować się obrazami afrykańskimi i kartkami świątecznymi z Czarnego Lądu, gdzie się „Chrystus rodzi” w gorącym klimacie, a artyści ukazują to w swych dziełach.

Azjatyckie Boże Narodzenie pokazano głównie na obrazkach malowanych na tkaninie (z Chin), na papierze (z Indonezji, PNG, Indii, Tajwanu, Japonii) oraz na liściu figowca pipal z Indii. Wycinanki z Tajwanu, stroik noworoczny z Japonii, wyszywane obrazki Madonny z Dzieciątkiem to jeszcze jeden sposób wyrażania radości z Bożego Narodzenia żyjących w Azji chrześcijan.

Figurki z ceramiki, kamionki i gliny różnej wielkości oraz różnych kolorów wchodzą w skład szopek pochodzących z Boliwii. Bardzo ciekawe ujęcie Świętej rodziny przedstawia np. kompozycja dwóch postaci z dzbanami na plecach, z których jedną jest karmiąca Matka z Dzieciątkiem na rękach. Szata zewnętrzna figurek (drewnianych i ceramicznych), które tu widzimy, pokazuje typowo indiańskie ubrania (poncha i chusty, czapki, kapelusze). Fantazja artystów boliwijskich przejawia się również w tym, że Święta Rodzina z nowo narodzonym Dzieckiem umieszczana jest w bardzo ciekawych miejscach np. w kielichu kwiatowym, w kubeczku do kawy, w czapce, w tykwie, albo w wnętrzu lamy.

W gablocie pokazującej kontynent amerykański mamy jeszcze ikonę na skórze (charakterystyczną dla obrządku etiopskiego) przywiezioną z Ekwadoru oraz płaskorzeźbę – tryptyk (trójdzielną kompozycję) w pniu drewna pochodzącą z Paragwaju.

Poza tym są tu duże banery o tematyce świąt Bożego Narodzenia oraz jako uzupełnienie wystawy: tkaniny, serwety i elementy strojów pochodzących z określonych krajów misyjnych.

Wystawa w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie czynna jest od 20.12.2012 i można ją zwiedzać do 25.02.2013 roku.