19 stycznia 2017 roku w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie została udostępniona nowa wystawa czasowa pt. „Radość życia”.

Afrykańskie batiki z Togo i Ghany przedstawiają tańce oraz grę na instrumentach muzycznych, tych tradycyjnych jak i współczesnych.

W Afryce już małe dziecko uczy się poruszać rytmicznie. Rytm należy do życia Afrykanów. Bez rytmu nie ma radości życia, nie ma nadziei. Tańcząc i grając na bębnach Afrykanin patrzy w przyszłość, stawia skutecznie czoła biedzie i nędzy, a wreszcie przybliża się do Boga.

Świętując w Afryce, trudno obejść się bez śpiewu i tańca. Zresztą jedno pociąga za sobą drugie. Jak śpiewać nie poruczając się w rytm muzyki? Jak poruszać się rytmicznie bez prowadzenia bębnów? Afryka nauczyła mnie cenić taniec, bo w tańcu dociera się do głębi bytu czując się najbliżej Boga” – pisze o. Jacek Jan Pawlik SVD w książce ?Z Panem Bogiem w Afryce?.

Zwiedzający wystawę w pieniężnieńskim muzeum będą mogli nabyć batiki w sklepiku muzeum Uzyskane ze sprzedaży środki zostaną przekazane na rzecz misji w Afryce.

Z wystawą „Radość życia”, pochodzącą w całości ze zbiorów Muzeum w Pieniężnie, będzie można zapoznać się do 12 marca 2017 roku. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, a całośc przygotowała s. Hanna Lellek SspS. Serdecznie zapraszamy!

s. Hanna Lellek SSpS