Autor prezentowanych fotografii o. Józef Węcławik SVD w latach 1998-2003 przebywał w Irkucku jako bliski współpracownik ks. bpa Jerzego Mazura SVD. Zebrana kolekcja zdjęć i ukazana w wystawie, stanowi wycinek obserwowanego tam życia.

Przede wszystkim uroki dzikiej przyrody i ostrego klimatu oraz życie miejscowych ludzi, a także kapłanów i sióstr głoszących Ewangelię. Fotografie dokumentują samą budowę świątyń oraz odradzanie się społeczności wierzących. Należy zaznaczyć, że sfotografowane uroczystości kościelne czy obrazy z codziennego życia, są tylko małym wycinkiem wielkiego piękna Syberii. Kapłani, siostry zakonne, ich różnorodne prace oraz chwile wyciszenia w ?cieniu wiecznej lampki? lub w przestrzeni pełnej obecności Boga łączą się nierozerwalnie ze środowiskiem, w którym przyszło im pracować.

Wystawa obejmuje również przywiezione z Syberii pamiątki, np. powycinane z brzozowej kory ikony i poklejone ozdobne pudełeczka, zebrane orzeszki cedrowe, półszlachetne kamienie i wykonane z nich różańce. Są również egzemplarze Pisma Świętego w języku buriackim oraz jakuckim. Dzięki prezentowanym na zdjęciach różnorodnym fragmentom syberyjskiej rzeczywistości, wystawionym drobnym przedmiotom oraz kolorowym narodowym strojom buriackim, można odczuć bliskość duchowych klimatów, trosk i problemów, jakich doświadczali kiedyś, ale też doświadczają i dziś ludzie żyjący w tych odległych stronach świata.

Prezentowana wystawa fotograficzna w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie pt. „Syberia nieznana” została udostępniona zwiedzającym 07.06.2013 i będzie otwarta do końca wakacji 2013 r. Okolicznościowy wernisaż wraz ze spotkaniem z Autorem zdjęć odbył się w niedzielę 21. 07 2013 r. Serdecznie zapraszamy.

s. Hiacynta Lorenc SSpS