17 maja o godz. 13.00 w salach wystawowych Zamku Lubelskiego odbędzie się otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej „Muzyka Baroku Boliwijskich Indian”.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Lubelskie pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie oraz kolekcji o. Tomasza Szyszki SVD.

W czasie wydarzenia o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD przybliży historię ewangelizacji Boliwii, zaś o. prof. Piotr Nawrot SVD scharakteryzuje muzykę baroku boliwijskiego.

Wystawa przybliża kulturą boliwijskich Indian, głównie muzykę powstałą w byłych redukcjach jezuickich w XVII-XVIII w., a także pracę misjonarzy działających w Ameryce Południowej. Składają się na nią instrumenty muzyczne wykonane przez Indian, elementy dekoracyjne stanowiące wyposażenie świątyń, maski obrzędowe, ubiory i tkaniny oraz zdjęcia, publikacje, wydawnictwa muzyczne. W części poświęcona jest także pracy misyjnej o. prof. Piotra Nawrota.

Uzupełnienie ekspozycji stanowią dokumenty filmowe: Misja Boliwia – Chiquitania oraz Wygrywam najcenniejsze. (za: muzeumlubelskie.pl)