Od 12 października na Wydziale Teologii UAM w Poznaniu można oglądać wystawę poświęconą dwóm kandydatom na ołtarze i ikonom pracy misyjnej: Sługom Bożym o. Marianowi Żelazkowi SVD i i dr Wandzie Błeńskiej.

Wystawa otwarta została podczas sympozjum „Misyjne drogi świętości” zorganizowanego w Poznaniu przez Stowarzyszenie Misjologów Polskich.

Część poświęcona o. Marianowi Żelazkowi SVD składa się z ekspozycji fotograficznej zatytułowanej „Puri – święte miasto hinduizmu i o. Mariana Żelazka SVD, ojca trędowatych” (autor: o. Andrzej Danilewicz SVD), plansz przedstawiających życie i pracę o. Żelazka oraz obiektów etnograficznych przedstawiających kulturę duchową i materialną Indii, w tym sztukę chrześcijańską. Eksponaty te, których wiele zostało podarowanych przez o. Mariana, pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego z Pieniężna. Zaprezentowano także książki, różnego rodzaju wydawnictwa oraz filmy misyjne dotyczące życia i posługi misyjnej o. Żelazka.

Wystawa dostępna będzie na Wydziale Teologii UAM do 26 października, jednak ze względu na obostrzenia epidemiczne jej zwiedzanie może być utrudnione. Dlatego można się z nią także zapoznać wirtualnie za pomocą krótkiego filmu.

Fotografie: o. Tomasz Szyszka SVD

Zobacz film z wystawy