+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

XI edycja Konkursu Plastycznego „Gdy myślę misje…”, którego organizatorem jest Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie, przeszła do historii. Tegoroczne hasło brzmiało „Kościół – wspólny dom”,

Konkurs trwał od 1 lutego do 5 kwietnia 2024 r. Napłynęły 635 prace z 58 miejscowości w całej Polsce. Prace powstawały pod kierunkiem katechetów, księży, sióstr zakonnych, nauczycieli plastyki oraz rodziców i członków rodzin dzieci i młodzieży.

7 maja 2024 r. Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów w 4 kategoriach wiekowych. Oto pełna lista nagrodzonych.

Kategoria – dzieci przedszkolne

I miejsce: Rozalia Kubaczyk / Przedszkole GACEK w Śniatach

II miejsce: Amelia Grybel / Szkoła Podstawowa nr 2 w Grybowie

III miejsce: Gabriela Krupka / Przedszkole GACEK w Śniatach

Wyróżnienie Specjalne: Amelia Halasz / Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wilkowie Polskim

Kategoria – dzieci klas I – III

I miejsce: Antonina Zielonka / Szkoła Podstawowa w Starym Polu 

II miejsce: Mateusz Potaczała / Szkoła Podstawowa w Pieniężnie

III miejsce: Nadia Chrapkowska / Szkoła Podstawowa w Brusach

Wyróżnienie Specjalne: Iga Kowalska / Szkoła Podstawowa w Pieniężnie

Kategoria – dzieci klas IV – VI

I miejsce: Julian Kieroński / Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czerminie 

II miejsce: Gabriela Kulińska / Szkoła Podstawowa nr 8 w Mielcu

III miejsce: Norbert Baran / Szkoła Podstawowa nr 231 w Warszawie

Wyróżnienie Specjalne: Nadia Adamko / Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustrzykach Dolnych

Kategoria – młodzież klas VII – VIII 

I miejsce: Natalia Trawińska / Szkoła Podstawowa nr 10 w Nysie

II miejsce: Arkadiusz Wakuła / Szkoła Podstawowa nr 32 w Bydgoszczy

III miejsce: Patryk Stawczyk / Szkoła Podstawowa nr 32 w Bydgoszczy

Wyróżnienia Specjalne: Kacper Węglarz / Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Sączu

Jedna z nagrodzonych prac konkursowych (fot. Wiesław Dudar SVD)

Zob. protokół Komisji Konkursowej

Na XI edycję konkursu napłynęły prace z następujących miejscowości: Bolszewo, Borzytuchom, Braniewo, Brusy, Bydgoszcz, Chojna, Chruściel, Czermin, Czerwienne, Dąbrowa Chełmińska, Dobre Miasto, Drelów, Durąg, Gdynia, Gorzyce, Grybów, Ilkowice, Jarnuty, Józefów, Katowice, Kętrzyn, Kłodnica Dolna, Kwidzyn, Libertów, Lubliniec, Malbork, Mielec, Niedarzyn, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowy Sącz, Nysa, Olecko, Olesno, Olsztyn, Olsztynek, Ostromecko, Pasłęk, Pieniężno, Puck, Racibórz, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Stare Pole, Stradunia, Śmigiel, Śniaty, Świebodzice, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustrzyki Dolne, Warszawa, Węgrów, Wielichowo, Wilczęta, Wilkowo Polskie, Włocławek, Zabrze, Zielonka.

Do laureatów Konkursu zostały wysłane okolicznościowe dyplomy i nagrody, natomiast pozostali uczestnicy otrzymają okolicznościowe karnety i pakiety, które są wyrazem docenienia ich udziału w konkursie oraz zachętą do rozwijania umiejętności plastycznych.

– Głównym celem tegorocznej edycji konkursu było przypomnienie i uświadomienie dzieciom i młodzieży, że Kościół jest wspólnotą ludzi ochrzczonych, którzy razem dążą do zbawienia – mówi o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor organizującego konkurs Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie. – Wyjątkowość Kościoła stanowi fakt, że przez chrzest należą do niego ludzie z różnych narodów, ras i kontynentów, dzieci, młodzież i dorośli. Znajdują w nim umocnienie poprzez Mszę świętą, nabożeństwa, modlitwę oraz przyjmowanie innych sakramentów świętych. We wspólnocie Kościoła dzielimy się naszymi troskami, wspólnie rozwiązujemy problemy oraz cieszymy się z sukcesów i osiągnięć innych. Kościół to naprawdę nasz wspólny dom.

Wystawa nagrodzonych prac konkursowych w kościele seminaryjnym w Pieniężnie (fot. Wiesław Dudar SVD)

Tegoroczna edycja konkursu z pewnością uświadomiła wielu uczestnikom, że Kościół jest także wspólnotą misyjną głoszącą Ewangelię.

– Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej edycji konkursu, uczestnicy mieli okazję dostrzec w Kościele jako ogromnej wspólnocie wierzących, że jest on wspólnym domem, rodziną wszystkich wierzących i podążających za Chrystusem – dodaje o. Dudar.

Prace konkursowe można oglądać w kościele Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie od 17 maja do 16 czerwca 2024 roku. Serdecznie zapraszamy!

Poniżej prezentujemy prace nagrodzone w XI edycji konkursu „Gdy myślę misje…”