+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

Od 20 maja 2020 roku w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku obejrzeć można wystawę „Radość życia na afrykańskich batikach”. Pochodzi ona ze zbiorów naszego muzeum.

Główną ideą tej kolorowej i egzotycznej wystawy jest ukazanie bogactwa kultury ludów Afryki. Na ekspozycji zaprezentowane zostały przede wszystkim batiki, przedstawiające codzienne zajęcia mieszkańców, tańce oraz grę na instrumentach muzycznych.

Charakterystyczna dla krajów Afryki tkanina batikowa nie tylko ozdabia domostwa, ale także jest wykorzystywana przy produkcji kobiecych strojów.

Batik to technika malarska polegająca na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie niezamaskowane miejsca. Wzory na tkaninie uzyskuje się przez pokrywanie płótna gorącym woskiem z użyciem pędzli, patyczków, szpatułek lub tjantingu, czyli specjalnego przyrządu do malowania na tkaninach. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarzany jest wielokrotnie.

W kluczborskim muzeum afrykańską radość życia ukazano nie tylko na batiku. Na wystawie można również zobaczyć obrazy olejne, rzeźby, instrumenty muzyczne i etniczną biżuterię. Zgromadzone eksponaty pochodzą z Ghany, Togo, Tanzanii, Nigerii, Kenii, Kongo, Gwinei, Tunezji i Madagaskaru.

Wystawę w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku można oglądać do 31 sierpnia 2020 r. Serdecznie zapraszamy!

Fot.: Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku