+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

W sobotę, 18 października odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia istnienia Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

W dniu obchodów do Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie na Warmii, zawitało wielu znamienitych gości, duchownych i świeckich, przedstawicieli władz, muzealników, ludzi kultury i nauki, przyjaciół dzieła misyjnego, a także młodzieży i dzieci.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. abp Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński. Koncelebrowali m. in. o. Eryk Koppa SVD – Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego, o. dr Józef Węcławik SVD – Rektor Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Na wstępnie o. Rektor przywitał zaproszonych gości i wezwał do wspólnego dziękczynienia. W homilii ksiądz abp Ziemba podkreślił wpływ obecności werbistów na Warmii, przypomniał także o obowiązku głoszenia Ewangelii i animacji misyjnej.

Celebracji towarzyszyły charakterystyczne indonezyjskie tańce, w wykonaniu Sendratari Damai, zespołu specjalizującego się w egzotycznych układach tanecznych, zaczerpnięte z liturgicznej tradycji wyspy Flores (tzw. Missa Flores). Wielka pomocą w ich przygotowaniu służył o. dr Vincensius Adi Gunawan SVD. Tańce grupy Jadwigi Możdzer towarzyszyły także procesji z darami, gdy do Ołtarza przyniesiono kwiaty, owoce, ryby, chleb, wino i wodę.


Więcej fotografii


Po Mszy Św. nastąpiło przywitanie gości przez Dyrektora muzeum, o. Wiesława Dudara SVD. Okolicznościowe przemówienia Rektora MSD w Pieniężnie, Prowincjała Polskiej Prowincji SVD oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pieniężno Kazimierza Kiejdy poprzedziły wystąpienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Żuchowskiego, który podkreślił ważność Muzeum w Pieniężnie na kulturalnej mapie Polski. Następnie wspomnieniami podzielił się o. Antoni Koszorz SVD, współzałożyciel Muzeum.

Kolejnym punktem części oficjalnej była multimedialna prezentacja ?Muzeum przyszłości? przedstawiona przez Dyrektora Muzeum. Ostatnie wystąpienie okolicznościowe należało do Jacka Protasa ? Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Gospodarz województwa zaakcentował niezwykłość eksponatów tegoż muzeum przez wzgląd na ich pochodzenie.

Druga część spotkania jubileuszowego nastąpiła po uroczystym obiedzie. Wtedy miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego skierowanego do dzieci i młodzieży, który nosił tytuł ?Muzeum moich marzeń?, a w którym uczestnicy przedstawiali autorską, artystyczną wizję muzeum. W kategorii I, (klasy 0-III) nagrody otrzymali: Maksymilian Żukowski, Amelia Majewska, Alan Roman i Michalina Błońska z Pieniężna. W kategorii II (klasy IV-VI): Martyna Mieczkowska z Braniewa, Wiktoria Bulenda i Karolina Wiertelorz z Brzeźnicy oraz Dominika Borkowska z Piotrowca. W kategorii III (młodzież gimnazjalna): Gabriela Ligman, Natalia Kutryb, Patrycja Borkowską z Pieniężna.

Ważnym punktem popołudniowej części spotkania było otwarcie wystawy zatytuołwanej ?O. Piotr Nawrot ? misjonarz i muzykolog?. Ekspozycja dotyczy pracy duszpasterskiej i naukowej, pionierskich odkryć w dziedzinie muzykologii, a zwłaszcza samej osoby o. prof. Piotra Nawrota SVD, Polaka i werbisty pracującego na misjach w Boliwii, który wydobył z zapomnienie muzykę ?baroku misyjnego? tworzoną przez Indian w redukcjach jezuickich. Wybitny naukowiec i misjonarz zaszczycił uroczystości jubileuszowe swoją obecnością.

Innego typu wystawę, poświęconą Matce Bożej przedstawionej np. jako Cesarzowa Chin w stroju z dynastii Qing, czy w kreacji z dynastii Ming, zaprezentowano w kościele seminaryjnym. Tam Chińska Madonna z Chińskim Dzieciątkiem na ręku, oglądających na planszach ?Chińskie rysy Maryi? przenosiła w inny, daleki, azjatycki świat.

Równolegle do spotkań jubileuszowych trwały „Kameralne Spotkania z misjonarzami”, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz projekcje filmów misyjnych. Widzowie mogli zapoznać się z pracą o. prof. Piotra Nawrota SVD w filmie „Wygrywam najcenniejsze”, z posługą werbistów w Papui-Nowej Gwinei w filmie „Słowo rodzące owoce” oraz z działalnością charytatywną i duszpasterską o. Jana Koczego SVD w Ekwadorze oglądając 'Dzieci Ventanas”. Podczas Kameralnych Spotkań z misjonarzami uczestnicy mogli usłyszeć wiele informacji o różnorodnych kulturach, zwyczajach, codziennej pracy, a nawet dzięki opowiadającym ojcom (Kajetan Sahlke, Franciszek Laka, Edward Sito i kleryk Łukasz Chrunik) i własnej wyobraźni duchowo udać się kolejno do Ekwadoru, Indonezji, Togo i na Tajwan.

Zorganizowane warsztaty misyjne, w ramach jubileuszu, również okazały się zaproszeniem młodych ludzi w egzotyczną podróż. Wprowadzały one w odległy geograficznie i tajemniczy świat, w którym, na co dzień żyją i pracują misjonarze. Przeprowadzane zajęcia były jednym ze sposobów animacji misyjnej, który miał na celu obudzić nowe zainteresowania, wrażliwość i kreatywność uczestników oraz miał przybliżyć w atrakcyjny sposób kultury Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Warsztaty podzielone zostały na dwa tematyczne działy: muzyczny i plastyczny.

Muzykowanie podczas zajęć poniekąd dopełniało zaprezentowane już w kościele wystąpienie grupy Sendratari Damai. Przedłużaniem klimatu indonezyjskiej wyspy Flores zajął się o. Heribertusa Wea SVD z Indonezji. Opowiadał o indonezyjskich zwyczajach, uczył dziękczynnego tańca za ryż „Iki Mea” oraz piosenki „Dalam Yesus kita bersudara”.

I tak, podczas gdy w jednej z sal wykładowych grano, nucono, pląsano w takt egzotycznych melodii, w drugiej obok wprawiano w ruch predyspozycje manualne. Tam dla młodszych i dla starszych uczestników zajęć, po cztery stanowiska pracy dla każdej grupy, zastawiono przeróżnymi drobiazgami. Należało tak ich użyć, by powstały gadżety misyjne, namiastki muzealnych eksponatów. Sztuki dla młodszych dotyczyły: motyli (Brazylia), ołówków (Boliwia), batików afrykańskich (Togo) oraz matrioszek (Rosja). Dla starszych zaś przewidziane były breloczki-kapelusiki (Boliwia), lalki do teatru cieni (Indonezja), kapelusze i poncha (Boliwia/Peru) oraz ikebany (Japonia). Uczestnicy warsztatów mogli doświadczyć więc radości i satysfakcji płynącej zarówno z muzyki i tańca, jak i ze zdolności tworzenia, w każdym przypadku z własnego zaangażowania i kreatywności.

Uroczystości jubileuszowe objęte były Honorowym Patronatem Jacka Protasa, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W Komitecie Honorowym znaleźli się abp Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński, bp Jerzy Mazur SVD, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i o. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Od strony medialnej uroczystościom patronowały: „Gazeta Olsztyńska”, Telewizja Kortowo, tygodnik „Gość Niedzielny’ i miesięcznik „Misjonarz”.

Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie wkroczyło w 51 rok istnienia. Żywimy nadzieję, że obchody jubileuszowe przyczynią się do popularyzacji unikalnej kolekcji muzealnej, by coraz więcej osób zainteresowanych tym, co odległe i różne od naszej kultury, a zarazem tak bliskie nam – ludziom zdążającym do Komunii z Trójjedynym Bogiem – zawita do klasztoru w Pieniężnie. Wszystko po to, by odbyć unikalną podróż – w godzinę dookoła świata.

s. Hiacynta Lorenc SSpS
dk. Adam Brodzik SVD
kl. Maciej Szumilak SVD