9 grudnia w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Misjonarz ze Śląska. O. Paul Joachim Schebesta (1887-1967) – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów”.

Podczas wernisażu prelekcję wprowadzającą do wystawy wygłosi o. prof. dr hab. Jacek Jan Pawlik SVD. Dotyczyć ona będzie postaci o. Schebesty w kontekście regionalizmu oraz wpływu jego pochodzenia na stosunek do badanych ludów niskorosłych.

Na wernisaż zaproszone są zainteresowane ośrodki naukowe: etnolodzy, socjolodzy, kulturoznawcy i religioznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II, a także przyjaciele misji.

Wystawa przygotowana z okazji 50. rocznicy śmierci o. Paula Schebesty SVD, prezentuje sylwetkę wybitnego etnologa i językoznawcy, który zasłynął jako badacz kultury Pigmejów i Negrytów z Południowo-Wschodniej Azji. Jego zasługą jest dokumentowanie języków i kultur, które uległy już dzisiaj zanikowi lub daleko znaczącym zmianom.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Misyjno-Etnograficzne z Pieniężna oraz Koło Naukowe Antropologii Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Koordynowana jest przez o. dr hab. Jacka Pawlika SVD, prof. UWM. Potrwa do 21 grudnia. Wstęp wolny.

Wcześniej wystawa prezentowana była w Pieniężnie, Olsztynie i Toruniu.