+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

„W kraju rajskiego ptaka i kamiennej siekiery” to tytuł wystawy otwartej 15 lutego w Muzeum w Ostródzie. Zapoznać się na niej można z kulturą ludów zamieszkujących Nową Gwineę.

Eksponaty w całości pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Wystawa prezentuje przedmioty codziennego użytku, stroje, przedmioty kultu związane z wierzeniami, broń do polowania, a także współczesną sztukę kanacką. W trakcie zwiedzania można obejrzeć film ukazujący realia współczesnego życia Papuasów i pracy misyjnej werbistów.

Werbiści rozpoczęli pracę misyjną na Nowej Gwinei w 1886 r. Nie zabrakło wśród nich Polaków – w 1910 r. przybył tam pierwszy z nich, ojciec Ryszard Nowak. Dziś pracuje tam 116 werbistów, wśród których jest 27 Polaków. To drugi kraj misyjny na świecie pod względem liczebności polskich werbistów

Nowa Gwinea, zajmująca powierzchnię 829 tys. km2 jest drugą co do wielkości po Grenlandii wyspą świata. Usytuowana w pobliżu Australii, między Oceanem Spokojnym a Morzem Arafura, geograficznie należy do Oceanii.

Wschodnia część wyspy od 1949 r. była terytorium zamorskim Australii i w 1975 r. odzyskała niepodległość jako Papua Nowa Gwinea. Zachodnie obszary zostały w 1963 r. włączone do Indonezji jako jej prowincja Irian Zachodni.

Papuasi – rdzenni mieszkańcy wyspy – całkowicie odizolowani od wpływów zewnętrznych i uzależnieni od środowiska, zachowują do dziś tradycyjne formy gospodarowania, obrzędy i kulturę materialną.

Wystawa w ostródzkim muzeum potrwa do końca maja.