Od 24 stycznia w Fabryce Sztuk w Tczewie obejrzeć można wystawę „Historia Pieniądza”, która opowiada o historii środków płatniczych. Część prezentowanych eksponatów pochodzi ze zbiorów naszego Muzeum Misyjno-Etnograficznego.

Zobaczyć można m.in. kamienne „monety” używane na niektórych wyspach Oceanii, dowiemy się także gdzie i kiedy ziarna kakaowca były „pieniędzmi” a gdzie transakcję rozliczano muszlami.

Wystawa prezentuje najróżniejsze płacidła, czyli substytuty pieniędzy używanych w różnych czasach przez różne kultury, poprzez pierwsze monety i banknoty, aż do współczesnej karty płatniczej. Ponadto zobaczyć można m.in. największą i najmniejszą monetę świata, chińskie monety w kształcie narzędzi rolniczych, zbiór banknotów z różnych krajów i okresów historycznych oraz pierwszy polski banknot z czasów powstania kościuszkowskiego.

Eksponaty na wystawie zostały pozyskane z Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pieniężnie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu oraz ze zbiorów prywatnych.

Wystawa czynna będzie do 30 czerwca 2020 roku. Wstęp wolny.

Fragment ekspozycji (fot. Fabryka Sztuk w Tczewie)