+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

Od 25 marca w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie zwiedzać można wystawę fotograficzną zatytułowaną „Pieniężnieńskie cztery pory roku”. Pokazuje ona dzisiejsze miasto i rozległą okolicę w niejednorodnych odcieniach naturalnych barw.

Na fotografiach obejrzeć można Pieniężno wkomponowane w kolory o różnym natężeniu i w różnorakiej mozaice, poczynając od ostrości soczystej zieleni podczas budzącej się wiosny, poprzez nieco wypłowiałe rumieńce lata, przez tonacje złotej jesieni, aż po skutą mrozem zimową biel. Są to ujęcia zarejestrowane przez mieszkańców Pieniężna i tym samym odzwierciedlają piękno dostrzegane nie tylko ich okiem, ale też i ich sercem.

Zdjęcia robione były w związku z gminnym konkursem na temat pór roku w tym właśnie zakątku Polski. Odwiedzając Muzeum, można odbyć wirtualną wycieczkę np. po „Dolince”, powąchać wybijające się z ziemi kwiaty i posłuchać szumu wody w Wałszy. Można spotkać się z zającem na ścieżce, albo z przelatującym nad głową bocianem, zamyślić się, spacerując po wyschniętych liściach w promieniach jesiennego słońca, albo odczuwając szczypiący mróz na policzkach. I to wszystko jest możliwe do przeżycia w jednej muzealnej sali.

Fotografie zostały zebrane w ramach zorganizowanego konkursu, a udostępnione Muzeum dzięki życzliwości Urzędu Miasta i Gminy Pieniężno.

Ekspozycja jest niejako dopełnieniem otwartej już wcześniej wystawy pt. „700 lat Pieniężna, 1312-2012” i będzie czynna do końca maja 2013 roku.

s. Hiacynta Lorenc SSpS