+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

Rozpoczyna się V edycja konkursu misyjnego „Gdy myślę misje…” organizowanego przez nasze Muzeum. W tym roku przebiegać on będzie pod hasłem „Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”.

Hasło tegorocznego konkursu nawiązuje do słów o. Mariana Żelazka SVD, którego 100. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w 2018 roku.Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat. Prace plastyczne lub literackie należy zgłaszać do dnia 20 kwietnia 2018 roku. Zostaną one ocenione w kilku kategoriach wiekowych.

Głównym celem tegorocznej edycji konkursu jest zainteresowanie i przybliżenie dzieciom i młodzieży postaci i działalności o. Mariana Żelazka. Ważnym celem i zadaniem Konkursu jest również wskazanie możliwości czynienia dobra na co dzień i ukazanie dobra płynącego z pomagania, a ponadto rozwijanie kreatywności, wrażliwości plastycznej oraz literackiej wyobraźni uczestników.

O. Marian Żelazek przez ponad 56 lat pracował w Indiach wśród najbiedniejszych z biednych, przywracając im godność, podając miskę ryżu, kubek z wodą oraz zaradzając ich podstawowym potrzebom. Nazywany był tam Ojcem Trędowatych. Wszystko to czynił w imię Boga, Kościoła i Zgromadzenia werbistów, które go tam posłało.

22 lutego 2007 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej wydał Uchwałę, w której uznał o. Mariana Żelazka SVD za wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi w duchu chrześcijańskiego ekumenizmu i uniwersalizmu.

Regulamin konkursu i aktualne informacje