W pierwszych dniach grudnia 2021 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach mieli okazję zapoznać się z wystawą fotograficzną zatytułowaną “Dzieci z Lamahora”. Prezentuje ona codzienne życie mieszkańców sierocińca Kasih Indah w Lamahora na wyspie Lembata w Indonezji.

– Inspiracją do przygotowania wystawy było ogromne zainteresowanie uczniów tematem misyjnym – mówi Magdalena Stelmach, katechetka w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach i wolontariuszka Werbistowskiego Wolontariatu Misyjnego APOLLOS, dzięki któremu zdobyła doświadczenie na misjach w Boliwii i na Filipinach. – Dzieci z ogromnym zainteresowaniem czytały opisy fotografii, dzięki którym mogły się dowiedzieć więcej o życiu swoich rówieśników w Indonezji oraz słuchały opowieści o Boliwii i Filipinach. Była to dla nich wielka lekcja pokory i wdzięczności.

Swoją wdzięczność dzieci przełożyły na konkretne działania, ponieważ rownolegle z wystawą odbyła się zbiórka przyborów szkolnych w ramach tegorocznej akcji “Uczniowie-uczniom”.

– Pudełko w kilka dni wypełniło się zeszytami, kredkami, długopisami i innymi pomocami do nauki. Niektórzy przynieśli również plecaki. Było widać, że uczniowie pomagają od serca i sprawia im to radość – mówi Magdalena Stelmach. – Wśród nich były również dzieci z domu dziecka, które doskonale wiedzą, co to jest trud i czasem same doświadczają smutku. A mimo to z miłości do Jezusa również chciały nieść pomoc.

Wszystkie przedmioty zebrane w ramach tegorocznej akcji “Uczniowie-uczniom” zostaną wiosną 2022 roku wysłane przez Referat Misyjny z Pieniężna do Togo.

Wystawa “Dzieci z Lamahora” prezentowana była w Szkole Podstawowej nr 10 w Katowicach w dniach 30 listopada – 10 grudnia 2021 roku. Ekspozycja z fotografiami autorstwa o. Andrzeja Danilewicza SVD pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Sierociniec Kasih Indah (Piękna miłość) dla dzieci i młodzieży został założony i jest prowadzony przez indonezyjskich werbistów, którzy pragną zapewnić swoim podopiecznym godziwe warunki życia, edukację i pomóc w życiowym starcie. Dbają również o pogłębienie ich wiary i duchowy wzrost. Od początku istnienia placówki dobrodzieje misji w Polsce, za pośrednictwem Referatu Misyjnego w Pieniężnie, modlitwą i ofiarą wspierają jej działalność.

Fotografie: Magdalena Stelmach

Magdalena Stelmach z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach