+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

W czwartkowy wieczór, 10 stycznia 2023 r., w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu, miało miejsce wyjątkowe spotkanie – niezwykłe, ciepłe, poruszające, pełne miłości i bliskości. A to wszystko dzięki wyjątkowej wystawie pt. “Madonny świata”, która przedstawia różne wizerunki Matki Jezusa Chrystusa i duchowej Matki wszystkich ludzi na całym świecie.

Ekspozycja została przygotowana przez Raciborskie Centrum Kultury, a pochodzi ze zbiorów werbistowskiego Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie. W jej skład wchodzą plansze przedstawiające Maryję z 15 sanktuariów na świecie. Każda plansza przedstawia krótką historię związaną z objawieniami maryjnymi lub historią kultu Matki Bożej w danym miejscu. Można zatem obejrzeć Matkę Bożą z Fatimy w Portugalii, z Częstochowy w Polsce, z Lourdes we Francji, z Oruro w Boliwii, z Wilna na Litwie, z Lwowa na Ukrainie, z Loreto we Włoszech, z Guadalupe w Meksyku, z La Vang w Wietnamie, z Sheshan w Chinach, z Akity w Japonii, z Vailankanni w Indiach, z Aprecida w Brazylii, z El Cobre na Kubie oraz z Kibeho w Rwandzie.

Wystawa odwołuje się do ludzkiego cierpienia, tęsknoty, pragnienia dobra i pokoju, co czyni je tak bogate w formie i głęboko poruszające – bo widzieć, otaczać i towarzyszyć u Maryi zawsze oznacza kochać.

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie dziękuje Muzeum Misyjno-Etnograficznemu Księży Werbistów w Pieniężnie za pomysł wystawy, opiekę i wsparcie duchowe, siostrze Bernardzie Pogodzie SSpS z klasztoru Annuntiata w Raciborzu za montaż wystawy, piękne opowieści, wewnętrzne światło i życzliwość oraz wszystkim obecnym na wernisażu. 

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2023 w holu Domu Kultury “Strzecha” przy ul. Londzina 38. Wstęp bezpłatny!

Tekst i fotografie: Danuta Jarosz