28 stycznia 2023 r. w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym w Krynicy Morskiej odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa Freinademetza, patrona tego miejsca. Był on pierwszym werbistowskim misjonarzem i apostołem Południowego Szantungu w Chinach, gdzie gorliwie i owocnie głosił Ewangelię.

Odprawiona została Msza święta pod przewodnictwem o. Sylwestra Grabowskiego SVD, prowincjała Polskiej Prowincji SVD oraz otwarto wystawę planszową “Świadkowie wiary”, o życiu polskich werbistów–męczenników okresu II wojny światowej.

Wystawa w krótki i zwięzły sposób przedstawia czterech polskich werbistów–męczenników, którzy podczas II wojny światowej oddali życie za wiarę i ojczyznę. Byli to ojcowie Stanisław Kubista, Alojzy Liguda, Ludwik Mzyk oraz brat Grzegorz Frąckowiak, którego 80. rocznica męczeńskiej śmierci przypada w tym roku. Warto również zaznaczyć, że o. Alojzy Liguda  przez pewien czas  był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w pobliskim Sztutowie.

Pięknym i głębokim symbolem był fakt, że w czasie odpustowej Mszy św. był używany kielich prymicyjny sługi Bożego o. Romana Kozubka SVD, werbisty-męczennika II wojny światowej.

Wystawa “Świadkowie wiary” pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno–Etnograficznego w Pieniężnie. W Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym “Bursztyn” w Krynicy Morskiej będzie można ją oglądać do 28 lutego.

Fot. Wiesław Dudar SVD
Więcej fotografii: https://bit.ly/3WO1BJL