Od 28 listopada w Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku dostępna jest wystawa „Szopki bożonarodzeniowe z różnych stron świata”. Zaprezentowano na niej eksponaty ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie oraz Muzeum Miejskiego w Żorach. Wystawę uzupełnia bogata kolekcja kartek świątecznych z Ameryki Południowej, Afryki i Azji.
„Europejska tradycja bożonarodzeniowa diametralnie różni się od tradycji świątecznych innych kontynentów. W Europie ten magiczny czas kojarzy się ze śniegiem, mrozem i przyozdobioną choinką, zaś w cieplejszych zakątkach świata ze słońcem i wysoką temperaturą. Wspólnym elementem jest radość z narodzin Chrystusa, a jednym z jej przejawów jest zwyczaj tworzenia stajenek” – piszą organizatorzy wystawy.
Ekspozycja w Rybniku przedstawia oryginalne wytwory współczesnej sztuki powstałe w Boliwii, Ekwadorze, Argentynie, Togo, Ghanie, Zambii, Republice Południowej Afryki, Madagaskarze, Kenii i Demokratycznej Republice Kongo. Stworzone zostały z niezwykłą pasją, starannością, z wykorzystaniem lokalnego tworzywa i wzornictwa oraz często materiałów recyklingowych. Najczęściej są to realizacje miniaturowe pod postacią szopki ze żłóbkiem, figurkami Maryi i Józefa, pasterzy, królów czy zwierząt.
Wystawę szopek bożonarodzeniowych w Muzeum w Rybniku można oglądać do końca stycznia 2023 roku.
Fot. Anna Grabowska-Rogus