+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

29 stycznia 2022 r. w kaplicy Domu Zakonno-Rekolekcyjnego BURSZTYN w Krynicy Morskiej została udostępniona wystawa czasowa zatytułowana “Misje czasu pandemii”. Okazją do tego były uroczystości odpustowe ku czci św. Józefa Freinademetza SVD patrona domu i kaplicy. 

Wystawa przybliża zaangażowanie misjonarzy werbistów i sióstr Służebnic Ducha Świętego w pomoc ludziom, których dotknął Covid-19. Ukazuje ich posługę misyjną, pracę pastoralną w zupełnie nieznanych dotąd warunkach oraz determinację w pracy misyjnej mimo zagrożenia.

Wystawa została otwarta  przez o. Sylwestra Grabowskiego SVD, prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. O. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego i Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie wprowadził zebranych w tematykę ekspozycji. Każdy z obecnych otrzymał w prezencie książkę “Z werbistowskiej poczty misyjnej 2020”, w której misjonarze opisują między innymi swoją pracę podczas pandemii.

O. Sylwester Grabowski SVD (z prawej) na wystawie w Krynicy Morskiej (fot. Wiesław Dudar SVD)

Odpust w werbistowskim domu w Krynicy Morskiej jest zawsze wyjątkowy, bo zawsze pojawiają się różne elementy misyjne: ekspozycje, wystawy, obecność misjonarzy i okazja do spotkań z nimi.

Od dwóch lat, z powodu pandemii koronawirusa, uroczystość jest skromniejsza i niewielka ilość gości zaszczyca gospodarzy swoją obecnością.

Wystawę pochodzącą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie będzie można oglądać do 14 lutego 2022 r.

Fot. Wiesław Dudar SVD