Godziny otwarcia: muzeum NIECZYNNE (remont)

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Matka Teresa w Pieniężnie!

27 marca w Muzeum Misyjno-Etnograficznym w Pieniężnie otwarto nową wystawę czasową zatytułowaną „Matka Teresa, Święta ze Skopje, Święta świata”.

Ekspozycja składa się z 24 plansz, które chronologicznie przedstawiają życie i pracę świętej. Ciekawym fotografiom towarzyszą informacje o domu rodzinnym Matki Teresy, o tym jak kształtowało się jej powołanie, jak wzrastała duchowo i jak pożegnała rodzinne strony by wyjechać na misje do Indii.

Będąc w Zgromadzeniu Matki Bożej Loretańskiej w Indiach, Matka Teresa pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkoły. W 1946 roku usłyszała „powołanie w powołaniu”, czyli wezwanie, by opuścić klasztor i założyć nowe zgromadzenie Misjonarek Miłości, oddane pomocy najbiedniejszym z biednych. Nie mając praktycznie nic, rozpoczęła samotną pracę wśród głodnych dzieci i osób chorych na indyjskich ulicach.

Warto dodać, że ta znana na całym świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1979 r. kilkakrotnie gościła w Polsce, spotykając się z bezdomnymi. Matka Teresa została beatyfikowana w 2003 roku przez Jana Pawła II, a kanonizowana przez papieża Franciszka w 2016 roku

Z wystawą w pieniężnieńskim muzeum będzie można zapoznać się do 13 maja 2018 r. Komisarzem wystawy jest o. Wiesław Dudar SVD, całość przygotowała s. Hanna Lellek SSpS. Serdecznie zapraszamy!