Godziny otwarcia: Pon.-Sob.: 8-17; Niedz. i święta: 11-17

Pieniężno Pierwsze 19

14-520 PIENIĘŻNO

Madonny świata w Olsztynie

Od 4 maja 2018 roku odwiedzający Bibliotekę Uniwersytecką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przy ul. Oczapowskiego mogą zapoznać się z wystawą „Madonny Świata” pochodzącą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Ekspozycja przybliża historię, specyfikę i niezwykłość maryjnych sanktuariów w Polsce, Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Można ją oglądać do 31 maja 2018 roku.

Na 18 planszach ukazano 15 sanktuariów maryjnych na świecie – nie tylko wielkich, do których pielgrzymują miliony wiernych, ale także mniejsze, które odwiedza mniejsza liczba pielgrzymów. Każda plansza przedstawia krótką historię związaną z objawieniami maryjnymi lub historią kultu Matki Bożej w danym miejscu.

Na planszach obejrzeć można Matkę Bożą z Fatimy w Portugalii, z Częstochowy w Polsce, z Lourdes we Francji, z Oruro w Boliwii, z Wilna na Litwie, z Lwowa na Ukrainie, z Loreto we Włoszech, z Guadalupe w Meksyku, z La Vang w Wietnamie, z Sheshan w Chinach, z Akity w Japonii, z Vailankanni w Indiach, z Aprecida w Brazylii, z El Cobre na Kubie oraz z Kibeho w Rwandzie.

Wystawa nie wyczerpuje tematu, ale go przybliża i zachęca do odkrywania innych maryjnych miejsc pielgrzymkowych, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Ukazuje bogactwo wizerunków Maryi oraz gorącą miłość jaką darzą ją ludy i narody świata.