20 grudnia w Muzeum w Praszce otwarto wystawę czasową zatytułowaną „Boże Narodzenie na świecie. Szopki z Afryki i Ameryki Południowej”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie.

Prezentowane szopki stanowią oryginalne wytwory sztuki ludowej z Ameryki Południowej (Argentyna, Boliwia, Ekwador, Paragwaj) oraz Afryki (Angola, Botswana, Demokratyczna Republika Kongo, Ghana, Kenia, Togo, Madagaskar, RPA, Zambia).

Miniaturowe stajenki z figurkami przedstawiającymi Świętą Rodzinę oraz pasterzy składających hołd Chrystusowi są pretekstem do spojrzenia na scenę narodzin Chrystusa z innego niż europejski punktu widzenia.

Wystawę można będzie oglądać po otwarciu muzeów do końca lutego 2021 roku. Zapraszamy!