Wystawa zatytułowana FIZJONOMIA MILCZENIA. KRAJOBRAZ W SZTUCE LIAO CI FU gości w Oleskim Muzeum Regionalnym dzięki uprzejmości o. Wiesława Dudara SVD, dyrektora Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.

Wystawa ta prezentowana była w muzeach Tajwanu, Korei i Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Radomiu, Toruniu, Tczewie, Braniewie i Pieniężnie. A teraz zawitała do Olesna, którego społeczność będzie mogła doświadczyć niewymiernego dobra, jakie wypływa z dialogu między kulturami, cywilizacjami i religiami.

Ekspozycja prezentuje dzieła tajwańskiego artysty malarza Liao Ci Fu w liczbie 40 prac krajobrazowych wykonanych chińską techniką malowania shan shui, która dosłownie znaczy „góry – woda”.

Na otwarciu wystawy przybyło wielu oleśnian. Swoją obecnością wernisaż uświetnili: o. Wiesław Dudar- dyrektor Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie, burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wiceburmistrz Jerzy Chęciński, radna gminy Gabriela Jokiel, radny gminy Tadeusz Rutko, radny gminy i dyrektor ZS Marek Leśniak, radny powiatu i dyrektor PG nr 1 Janusz Wojczyszyn, skarbnik gminy Jan Jaskulski, proboszcz Walter Lenart, dyrektor Oleskiej Biblioteki Publicznej Halina Szklanna, dyrektor MDK Ernest Hober, dyrektor ZS nr 2 Jerzy Jeziorowski, inspektor Sanepidu Jolanta Bala, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Bogusława Szychowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Aneta Włóczyk, przewodnicząca Oleskiej Rady Seniorów Maria Mitręga, przewodnicząca Związku Sybiraków w Oleśnie Barbara Gwiazdowska i lokalne media.

Na wystawie w oleskim muzeum, nie wyjeżdżając na Tajwan, można oglądać, jak mówią Chińczycy, ?wspaniałe piękno nieba i ziemi, porządek, którego trzymają się cztery pory roku i dojrzałe prawa, których przestrzega stworzenie?.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która gościć będzie w Oleśnie do końca kwietnia 2015 r.

teskt: Ewa Cichoń