Werbistowskie Muzeum Misyjno-Etnograficzne w Pieniężnie od kilku lat współpracuje z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Współpraca ta zaowocowała między innymi wspólną ideą stworzenia przestrzeni w Szpitalu św. Ducha, gdzie prezentowane są obiekty związane z historią aptekarstwa.

Nowożytne apteki pełniły w pewnym sensie funkcję nie tylko miejsc użytkowych, ale także swoistych kunstkammer, w których ukazywano cały makrokosmos oraz tworzące go żywioły i materie, byty roślinne i zwierzęce. Dlatego gromodzano w nich szereg naturaliów, minerałów, spreparowanych zwierząt itp. Dodatkowo właściciele aptek, którymi często bywali znamienici botanicy, w ten właśnie sposób podkreślali swoją wiedzę o świecie i społeczną rangę.

Kierując się tą ideą na ekspozycji w Szpitalu św. Ducha kolekcję aptecznych naczyń „dekorują” scenograficznie i plastycznie uzupełniają niezwykłe naturalia pochodzące w większości ze zbiorów pieniężnieńskiego muzeum.

Tekst i fotografie: dr Jowita Jagla
Kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku