+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

W Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie 18.12.2013 r. została udostępniona zwiedzającym wystawa pt. „Dzisiaj w Betlejem”. Zaprezentowano w niej miniaturowe stajenki ze żłóbkiem oraz figurkami zwierząt i ludzi, składających hołd małemu Chrystusowi.

Ukazane przedmioty stanowią oryginalne wytwory sztuki, które zostały zebrane z terenu dwóch kontynentów, tj. wybranych krajów Ameryki Południowej (Boliwii i Paragwaju) oraz Afryki (Togo, Ghany, Mozambiku, Botswany, Kenii, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Południowej Afryki i Madagaskaru).

Dzięki prowadzonej pracy misyjnej, między innymi również przez Księży Werbistów, pieśń religijna o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem rozbrzmiewa współcześnie na całym świecie. Dzisiaj w Betlejem.. w różnych wersjach słychać wszędzie tam, gdzie żyją chrześcijanie. Radosna Nowina jest głoszona, wyśpiewywana i przelewana w konkretne obrazy. Odwołując się do plastycznych przedstawień narodzin Jezusa, wierni we wszystkich kulturach tworzą dzieła z zakresu malarstwa, architektury, rzeźby, rzemiosła artystycznego czy sztuki ludowej. Przykładem tej ostatniej twórczości są zgromadzone przez misjonarzy szopki betlejemskie. Są to najczęściej sceny związane z tradycją Bożego Narodzenia, a wykonane w każdym regionie świata w specyficzny dla siebie sposób.

Prezentowana wystawa w Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów w Pieniężnie pt. „Dzisiaj w Betlejem” będzie otwarta do 28 lutego 2014 r. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej niezwykłej różnorodności kulturowej, skupionej wokół tajemnicy Bożego Narodzenia.

Ekspozycję przygotowali: s. Hiacynta Lorenc SSpS i br. Krzysztof Walendowski SVD, a jej komisarzem jest o. Wiesław Dudar SVD.

s. Hiacynta Lorenc SSpS