+48 55 242 92 43 refermis@werbisci.pl

Wystawa zatytułowana „Misjonarz ze Śląska, o. Paul Joachim Schebesta SVD – pionier badań wśród Pigmejów i Negrytów”, która powstała przy współpracy Koła Naukowego Antropologii Kultury i Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Nie inaczej było 9 listopada 2017 roku w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie odbył się kolejny wernisaż tejże wystawy. Ekspozycja ukazująca postać wielkiego misjonarza, badacza i naukowca, stała się bodźcem, który doprowadził do zgromadzenia się w gmachu biblioteki wielu znamienitych gości ze środowisk kościelnych i naukowych.

Wraz z wybiciem godziny 11:00 diakon Marcin Domański SVD, prezes Koła Naukowego Antropologii Kultury,  przywitał wszystkich zebranych. W kilku słowach wyraził swoją wdzięczność władzom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na czele z Prorektorem, dr. hab. prof. UWM Jerzym Przyborowskim, pracownikom Biblioteki Uniwersyteckiej i o. Wiesławowi Dudarowi SVD, dyrektorowi Muzeum Misyjno-Etnograficznego w Pieniężnie za każdy gest pomocy, wsparcia i współpracy w powstawaniu wystawy o werbiście ze Śląska.

Następnie o. dr hab. prof. UWM Jacek Pawlik SVD, opiekun naukowy Koła Antropologii Kultury, przedstawił gościom kilka merytorycznych informacji na temat wystawy, która została przygotowana pod jego okiem.

Zakończeniem części oficjalnej owego wernisażu było wypowiedzenie słów otwierających wystawę, czego dokonał Prorektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Po uroczystym otwarciu wystawy goście z wielkim zaciekawieniem przeglądali plansze obrazujące życie i działalność jednego z najważniejszych etnologów werbistowskich. Oczywiście nie brakło także czasu na mały poczęstunek i swobodne rozmowy z członkami Koła Naukowego oraz współorganizatorami wystawy.

Z wystawą będzie można zapoznać się do 7 grudnia 2017 roku.

Marcin Domański SVD